Jiné
kouzla s elektřinou

Rotační magnetické pole

aneb Teslovo řešení Kolumbovy hádanky s vejcem

Jedním z nejdůležitějších vynálezů Nikoly Tesly je indukční motor. Zařízení jehož jsou stovky milionů, od nejmenších co vibrují v telefonu až po obří co pohání vlaky nebo těžeební stroje. Indukční motor nepotřebuje žádný komutátor a bezkontaktně přenáší elektromotivní energii na hřídel motoru. Pro demonstraci tohoto jevu Tesla zkonstruoval zařízení, které názorně ukazuje sílu rotačních magnetických polí. S tímto zařízením pak na světové výstave předvedl další s řešení Kolumbovy otázky s vejcem. V rotujcím magnetickém poli se měděné vajíčko roztočí a postaví na špičku.


Toto a jiné zařízení je možné poptat na mail@highvoltagemagic.cz Vhodné pro školy nebo vzdělávací centra.

HVM se postarala o znovu uvedení do provozu zařízení v Brněnském technickém muzeu, kde si ho nyní můžete prohlédnout a vyzkoušet.

Jakobův žebřík

Nezbytné vybavení každé laboratoře šíleného vědce. Zařízení je tvořeno dvěma elektrodami, přibližující se k sobě v dolní části. V místě kde jsou si elektrody nejblíže dojde k přeskoku jiskry následované zapálením elektrického výboje - plazmy. Tato je horká a proto šplhá po elektrodách nahoru, až do místa kde jsou tak vzdáleny že napájecí zdroj není schopen výboji dodat dostatek energie. V ten okamžik výboj zhasne a v dolní části se zapaluje další.

Vypalování fraktálů

Lichtenbergovi obrazce

Lichtenbergovy obrazce jsou rozvětvené elektrické výboje objevující se na povrchu nevodivých materiálů. Pokud je tímto materiálem dřevo elektrické výboje se díky své vysoké teplotě do dřeva vypálí. 

Audio SSTC

Malý Teslův transformátor spínaný pomocí polovodičů. Analogový audio signál je přepočítán na digitální pomocí delta sigma modulace a použit jako přerušovací frekvence. 

Plasmový reproduktor

Již v roce 1899 si William Duddell všiml že výboj v obloukových lampách, který bežně vydává jen prskavý a sršivý zvuk, lze pomocí změn napětí modulovat do té míry že mohou vydávat kontrolované hudební tóny.

Membránu reproduktoru tvoří plasmový oblouk, který v závislosti na síle vstupního signálu (audio) mění svůj objem.

SGTC

Stolní Teslův transfomátor spínaný aktivně zhášeným jiskřištěm.