Interaktivní koutek
Kouzla s elektřinou

Generátor na kličku

- Vyzkoušíte si, kolik je zapotřebí lidské síly na jedno krátkodobé rozsvícení žárovky. Tím si lépe představíme, jaké množství energie doma spotřebováváme.


Jákobův žebřík

- Bezpečně jsme zkrotili tuto nespoutanou energii, a pouhým tlačítkem si jej můžete vyzkoušet. 


Marxův generátor 

- Zde se jedná o zařízení vytvářející impulzy velmi vysokého napětí s obrovským proudem. Přístroj vytvoří ránu v jednom intervalu, přičemž je schopný osvítit místnost. Návštěvník jej může vypnout a zapnout pomocí tlačítka.


Transformátory

  • Transformátor 01 (sstc)​​​​​​​

            -Pomocí připojených kláves si může návštěvník zahrát svojí melodii, tu vyluzují malé         elektrické výboje, takzvaně, budou hrát malé blesky danné tóny

 Transformátor 02 (isstc)

  • Na tento transformátor si návštěvník může šáhnout holou rukou a nechat ,tak jemně až štiplavě polaskat svou ruku malým elektrickým výbojem, intenzita proudu lze regulovat. Zároveň tento transformátor demonstruje sílu elektromagnetického pole, návštěvníkovi se v ruce rozsvítí zářivka.

Transformátor 03 ( cwsstc)

  • ​​​​​​​​​​​​​​ V době moderních přístrojů, kdy má každý u sebe chytrý telefon, je možné připojit  se přes kabel nebo bluetooth a nechat tak blesky zahrát skladbu, píseň v mobilu.

Šplhadlo

- Patří mezi elektrostatické jevy, přístroj je zde na tlačítko, malá vrtulka vyšplhá po kolejích z drátů až na vrchol, kde pak zase ztrátou působením elektrostatické síly spadne dolů, zpět na začátek


Magnetické kyvadlo

- Velmi zábavný přístroj, kdy k radosti stačí strknout do kyvadla a sledovat tak "nepředvídatelné" směry, díky magnetické síle se na jedno "šťouchnutí" vydrží pohybovat až minutu. Patří mezi dynamické jevy.


Elektrostatické kyvadlo

- Toto kyvadlo patří mezi elektrostatické jevy, je to přístroj na tlačítko, kdy po dobu působení létá bláznivá kulička nepředvídatelně sem a tam. Lze srovnávat s magnetickým kyvadlem a hledat rozdíly.


Jěžík

- Návštěvník si zde " naježí" nitě pomocí tlačítka, lze je pak různě upravovat pomocí zařízení, aneb načechrejte si svého ježíka


 Bezdrátový přenos energie

- Zde demonstrujeme letitý sen N. Tesly, kdy používáme zmenšeninu jeho cívky. Tak jako se přenášejí informace po telefonu, přenáší se zde energie bez drátů. Pro návštěvníky to působí až mystickým dojmem.


Oblouková lampa

- Ukázka, aneb uvnitř obloukové lampy. 
- tento přístroj je pokládán ze nejdůležitější a nejlepší, který sestrojil známý český vynálezce František Křižík, také se tento přístroj využíval jako osvětlení v předminulém století, aneb trocha historie.


 Lichtenbergovi obrazce

- Každých 15-20 minut se vytvoří přímo před návštěvníky Lichtenbergův obrazec, ten je pak možné zakoupit za symbolickou částku.


Šokér

- Škodolibý přístroj pro návštěvníky, kdy si mezi s sebou mohou dát malou elektrickou ránu, stejnou jiskru, která občas přeskočí mezi Vámi a Vaším huňatým svetrem.


 Faradayův motor

- Jedná se o první zařízení, které dokázalo převést energickou energii na točivý pohyb


Vysoko-proudý zdroj

- Nebo také "prskavka", samy si vyzkoušíte jak mocné jsou dva Volty a jak lze z takové síly udělat prskavku, neškodné jiskřičku budou létat okolo.


Zpívající elektrický oblouk

- elektricky výboj hraje z připojeného MP3 přehrávače, pomocí rozkmitané plasmy, zvuk je příliš dokonalý a čistý, na to aby návštěvník uvěřil tomu, že hraje výboj a není tam někde schovaný reproduktor (což opravdu není)